Wiadomo, kiedy poznamy termin wdrożenia KSeF. "System ma trzy główne problemy"

Pierwotnie Krajowy System e-Faktur miał zostać uruchomiony od 1 lipca 2024 roku, jednak nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów postanowiło przesunąć wdrożenie. Z nowych informacji wynika, że resort zarządzany przez Andrzeja Domańskiego przekaże nowy termin uruchomienia KSeF do końca kwietnia.

- Minister finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej są zdeterminowani do szybkiego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, jednak pod warunkiem zagwarantowania przedsiębiorcom ciągłości obrotów. To jest podstawowy warunek - powiedział sekretarz stanu w resorcie finansów i szef KAS Marcin Łoboda. 

Problemy z wprowadzeniem KSeF. "Termin wdrożenia systemu podamy do końca miesiąca"

W odpowiedzi na pytanie zadane przez posła Konfederacji Wojciecha Tumanowicza, szef KAS wskazał, że "pomimo zapewnień poprzedniego kierownictwa ministerstwa finansów o prawidłowym i terminowym wprowadzenia KSeF-u (od 1 lipca 2024 roku - red.), już w styczniu zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego systemu". 

Reklama

- To są trzy podstawowe zagadnienia. Przede wszystkim wydajność systemu, ze względu na błędną architekturę informatyczną wykonawcy aplikacji krytycznych. Drugą rzeczą są problemy z infrastrukturą klucza publicznego, który jest niezbędny do trybu offline. A trzecia to brak odpowiedniego wsparcia merytorycznego i technicznego dla przedsiębiorców - kontynuował polityk.

W "efekcie wspomnianych problemów" 19 stycznia br. na zlecenie Ministerstwa Finansów rozpoczął się zewnętrzny audytu informatyczny. Choć na pełne podsumowanie jego prac będziemy musieli poczekać, tak szef KAS wskazał, że "nowy termin wejścia w życie obowiązku KSeF zostanie podany na przełomie kwietnia i maja".

- I to będzie obligatoryjny termin, wskazany po wstępnych wynikach audytów, który nadal jest prowadzony w Ministerstwie Finansów - dodał polityk. 

Podobny termin podał również wiceminister finansów Jarosław Neneman. W wystąpieniu na Kongresie Branży Paliwowej powiedział on, że z "z KSeF jest spory kłopot, ale do końca miesiąca będzie jasne, kiedy system ruszy".

System przejdzie drobny lifting. Takie zmiany mogą objąć KSeF

Na drodze konsultacji społecznych, które odbywały się w lutym oraz marcu, Marcin Łoboda wskazał, że wypracowano kilka propozycji, które mogą zostać uwzględnione w nowej wersji KSeF. Chodzi tu o zorganizowanie szkoleń dla przedsiębiorców w blisko 400 urzędach skarbowych czy wprowadzenie obowiązku uczestnictwa w systemie dla wszystkich podatników w jednym terminie. 

Jednocześnie Krajowa Informacja Skarbowa ma uruchomić specjalną infolinię, która będzie dostarczała odpowiedzi na pytania o kwestie merytoryczne i techniczne, a związane z KSeF. Jak zauważył szef KAS, wcześniej resort finansów przewidywał przekierowanie tego zadania do firmy zewnętrznej, co miało kosztować 30 mln zł, choć i tak KIS musiałaby udzielać odpowiednich informacji podatnikom. 

Z sali sejmowej padło również pytanie o ewentualne odroczenie wprowadzenia KSeF i jego wpływie na środki z Krajowego Planu Odbudowy. Uruchomienie opisywanego systemu jest bowiem jednym z 318 kamieni milowych, których realizacja na wpływać na stopniowo spływające przelewy z Brukseli. 

- Cały system e-faktur jest finansowany ze środków budżetowych - przypomniał Marcin Łoboda, dodając - jest to około 130 mln złotych. Jeżeli KSeF będzie współfinansowany z KPO, to rząd dokona wszelkich starań, aby uruchomienie programu oraz złożenie wniosku odbyło się zgodnie z terminami wynikających z KPO - podsumował szef KAS.

KSeF zgodnie z zamysłem ustawodawcy ma pomóc uszczelnić system podatkowy, w szczególności jeżeli chodzi o VAT. Nowe prawo będą musieli przestrzegać przedsiębiorcy, na których będzie ciążyć obowiązek wystawiania każdej faktury za pośrednictwem ogólnopolskiego systemu. Pierwotnie zmiany miały wejść w życie z 1 lipca 2024 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krajowy System e-Faktur | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »